Opis
s komentarjem in sodno prakso
Založniško podjetje De VESTA je v sodelovanju z mag. Urško Kežmah izdalo komentar, ki je pomemben mejnik v razvoju pravne misli na področju civilnega in pravdnega sodnega postopka in v primerjavi s prejšnjo ureditvijo prinaša številne novosti.
Zakon o pravdnem postopku – ZPP, ki je začel veljati julija 1999 je bil doslej tri krat noveliran (novembra 2002, januarja 2004 in junija 2007). Zakon o pravdnem postopku trenutno obsega 503 člene. Komentar, katerega je pripravila in uredila mag. Urška Kežmah in zajema pojasnilo pravila, način uporabe v praksi, relevantno slovensko sodno prakso, prakso ustavnega sodišča RS in sodno prakso evropskega sodišča za človekove pravice.
- 1 knjiga – redni pravdni postopek »členi od 1 do 178a«
- 2 knjiga – obravnava post. na prvi stopnji »členi od 179 do
- 3 knjiga – posebni postopki po ZPP »členi od … do 503«
Priročniki so urejeni in narejeni v pregledni obliki, opremljeni z obširnimi podrobnostmi iz prakse v pravu. ZPP poznamo v različnih oblikah in so narejeni tako ali drugače bolj ali manj priročno. Ekipa založniškega podjetja se je skupaj z avtorico potrudila in pripravila priročnike po kriteriju tako, da je vsebina sestavljena zelo pregledno:
- 1. člen zakona
- 2. komentar k členu zakona
- 3. sodna praksa k komentaju
- 4. obrazložitev sodne prakse
Stvarno kazalo že od prve knjige dalje!
Vse tri knjige smo pripravili v posebni izdaji (trda vezava) in še na CD rom-u (elektronska knjiga) pri kateri vam program omogoča zelo hitro iskanje in brskanje po vsebini knjige.
Prednost komentarja je njegova praktična naravnanost, saj je vsak člen komentiran tudi z vidika praktične uporabe. 9. maja 2008 je bila sprejeta obsežna novela ZPP-D (ki skupaj zajema 133 členov) in je objavljena v uradnem listu RS 45/08, je komentar zajel tudi novo ureditev po »Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o pravdnem postopku ZPP-D«. Predstavljene so tudi možnosti za vpeljavo elektronskega poslovanja v pravdni postopek, ki ga predvideva novela ZPP-C. Glede na obsežno tematiko, ki se pokriva z ZPP gre namreč za temeljni civilni procesni zakon, ki bo, kjer bo potrebno, nakazana tudi uporaba ZPP v drugih sodnih postopkih (npr. nepravdni, izvršilni).
Komentar je namenjen predvsem tistim, ki sodelujejo v sodnih postopkih – sodnikom, drugim pooblaščencem, odvetnikom, strankam in njihovim zastopnikom. S pridom pa ga bodo lahko uporabili tudi tisti pravniki, ki se bodo želeli seznaniti s teoretičnimi podlagami posameznih procesnih institutov, kjer bodo podrobneje komentirani posamezni posebni postopki urejeni v ZPP (spor majhne vrednosti, izdaja plačilnega naloga, itd.)