Opis
Cilj novega Družinskega zakonika je, zagotavljanje učinkovitejšega izvajanja načela varovanja koristi otroka in izboljšanje pravne varnosti pri odločanju o zakonskih in družinskih sporih. Tako se pristojnosti odločanja o ukrepih selijo iz centrov za socialno delo na okrožna sodišča. Izraz roditeljska pravica bo nadomestila starševska skrb, ta pa bo lahko, če otrok ostane brez staršev, dodeljena tudi starim staršem ali drugim ožjim sorodnikom. S tem so se izognili zapletom, ki bi jih povzročila posvojitev znotraj družine.
Novost bo vnaprej izražena volja staršev, kdo naj skrbi za otroka, če se jim kaj zgodi. Mogoča bo tudi sklenitev predporočne pogodbe, spodbujalo se bo mediacije v družinskih sporih.
Družinski zakonik (DZ) je eden najpomembnejših zakonov, saj s svojo vsebino posega na najbolj občutljiva, ranljiva in marsikdaj tudi z osebno noto prežeta pravna razmerja. DZ je nadomestil Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki je bil sprejet pred več kot 40 leti. Ob sprejemu je predstavljal sodoben družinskopravni zakon, ki je bil trikrat noveliran, a je vseeno nazadnje klical po nujnih spremembah. Komentar DZ bo podal pojasnila k zakonskim členom, kar bo vsem, ki se pri svojem delu (npr. sodniki, odvetniki, socialni delavci, notarji…) ali študiju srečujejo z zadevnim področje omogočil poglobljeno seznanitev z določenim vprašanjem. Pojasnila bodo vključevala tudi sodobno in pomembno sodno prakso, domačih in tujih sodišč, Sodišča Evropske unije ter Evropskega sodišča za človekove pravice. Zaradi možnosti razširjenega razumevanja tematike bodo v Komentar vključeni tudi relevantni domači drugi predpisi (npr. ZN, ZIRD, ZOI,…), drugi mednarodnopravni dokumenti (npr. OZN, HCCH), akti EU ter drugi viri, ki danes krojijo sodobne smernice na področju družinskega prava. Komentar DZ bo tako bistveno doprinesel k razumevanju področja, ki ga ureja novosprejeti DZ.